Tuesday, January 18, 2011

Achievements of Mamata Banerjee:

General-Secretary, Mahila Congress (I),W B( 1970-80)Secretary, District Cong Committee (Indira) [D.C.C. (I)], Calcutta South( 1978-81)Elected to 8th Lok Sabha( 1984)General-Secretary, All India Youth Cong (I)Member, Committee on the Welfare of S.C. & S T ( 1985-87)Member, National Council, All India Youth Cong (I)( 1987-88)Member, Consultative Committee, Ministry of Home AffairsMember, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development. Member, Executive Committee, Cong Parliamentary Party [C.P.P. (I)] ( 1988)Member, Executive Committee, Pradesh Cong Committee [P.C.C. (I)], W B ( 1989)President, Youth Cong, W B ( 1990)Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)( 1991)Union Minister of State, Human Resource Development, Department of Youth Affairs and Sports and Women and Child Development ( 1991-93)Member, Committee on Home Affairs( 1993-96)Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs( 1995-96)Member, Committee on Public AccountsRe-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)( 1996)Member, Committee on Home Affairs( 1996-97)Member, Consultative Committee, Ministry of Home AffairsFounded All India Trinamool Cong and elected Chairperson, A I T C( 1997)Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)( 1998)Chairman, Committee on Railways( 1998-99)Member, General Purposes CommitteeMember, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term) ( 1999)Leader, AITC Parliamentary Party, Lok SabhaMember, General Purposes Committee. Union Cabinet Minister, Railways( 13 Oct. 1999 - 16 Mar. 2001)Member, Consultative Committee, Ministry of Industries( 2001-2003)Union Cabinet Minister (without any portfolio)( 8 Sep. 2003 - 8 Jan. 2004)Union Cabinet Minister, Coal and Mines( 9 Jan. 2004- May 2004)Re-elected to 14th Lok Sabha( 6th term)( 2004)Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and JusticeMember, Committee on Home Affairs( 5 Aug. 2006)Member, Committee on Home Affairs( 5 Aug. 2007)Re-elected to 15th Lok Sabha (7th term)( 2009)Union Cabinet Minister, Railways( 31 May 2009)Leader, AITC Parliamentary Party, Lok Sabha.


FIRST WOMAN CM OF WEST BENGAL SINCE 20TH MAY'11.

Represented the country in (i) in U.N. General Assembly (ii) as a woman parliamentarian at World Women Round Table Conference, Russia and (iii) World Youth Conference, Vietnam attended the Working Women Conference of ILO and ICFTU at Kuala Lumpur in 1995. Observed Dharna & Hunger strike for 21 days to restore Human Rights protest against atrocities on women and lock up deaths in the country, specially in West Bengal .
Please click home & see the current topics also..

1 comment: